AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNA  /  Warto kupić  /  Planujesz budowę lub remont schodów? To musisz wiedzieć!

27.09.2018

Planujesz budowę lub remont schodów? To musisz wiedzieć!

Planujesz budowę lub remont schodów? To musisz wiedzieć!


 W każdym piętrowym domu jednorodzinnym schody stanowią jeden z ważniejszych elementów konstrukcyjnych. Muszą być trwałe, bezpieczne w użytkowaniu i pasować do stylu wnętrza. Na etapie projektowania należy dokładnie zastanowić się nad rozmieszczeniem schodów. Źle wykonane obliczenia lub nieprzemyślane decyzje mogą skutkować wieloma późniejszymi utrudnieniami. Co warto wiedzieć o schodach zanim przystąpimy do działania? 


 Typy schodów wewnętrznych

W zależności od tego, jaką dysponujemy powierzchnią możemy zastosować różne rodzaje schodów. Najczęściej spotykane w polskich domach są schody jedno- lub dwubiegowe. Ich popularność bierze się z tego, że zajmują stosunkowo niewiele miejsca i są proste oraz niedrogie w wykonaniu. Jednak typów pionowych ciągów komunikacyjnych jest znacznie więcej. Na dużych, otwartych przestrzeniach, gdzie schody mogą być dominantą i mają za zadanie przykuwać uwagę – warto wybrać typ wachlarzowy lub zabiegowy, w których stopnie ułożone są po łuku. To bardzo efektowny rozwiązanie. Z kolei w małych pomieszczeniach świetnie sprawdzą się schody kręcone.

Konstrukcja i materiał

Kiedy zdecydujemy już, jakie schody pasować będą do naszego wnętrza, warto zastanowić się nad ich konstrukcją i materiałem. Jeśli zależy nam na trwałości i łatwej renowacji – warto wybrać schody betonowe. – mówi Andrzej Chłopek, ekspert marki Probet-Dasag – To materiał o bardzo dobrych parametrach technicznych. Produkowane przez nas stopnie i okładziny schodów odznaczają się wysoką wytrzymałością na zginanie, plasującą się na poziomie 6,0 MPa oraz bardzo dobrą odpornością na ścieranie. Ponadto wykorzystanie tego materiału daje dużą swobodę projektu. Schody mogą mieć zarówno zwartą bryłę, lub formę bardziej ażurową. Wszystko zależy od zastosowanego rodzaju stopni. Najbardziej klasyczne i masywne są stopnie blokowe oraz stopnie klinowe. Posiadają wysokie parametry wytrzymałościowe i mogą być stosowane jako elementy nośne. Nieco lżejszą konstrukcję uzyskamy przy wykorzystaniu stopni dwuelementowych, składających się z nastopnicy i podstopnicy. Dzięki wysunięciu nastopnicy przed krawędź stopnia uzyskuje się dodatkową powierzchnię użytkową. Nowoczesną i niezwykle lekką konstrukcję posiadają natomiast schody samonośne podparte na belce nośnej.

Okładziny schodowe

Schody wymagają odpowiedniej oprawy. Okładzina to nie tylko element dekoracyjny i wykończeniowy, ale przede wszystkim ochrona naszych schodów przed skutkami użytkowania. Schody wewnętrzne oraz okładziny kątowe od Probet-Dasag mogą zostać wykonane w różnych technologiach uszlachetniania powierzchni. Technologia BELLO, czyli szlifowanie, uwydatnia piękno kruszyw z kamienia naturalnego zastosowanych w procesie produkcji schodów wewnętrznych. Natomiast technologia PRATO, czyli piaskowanie, dodaje szorstkości powierzchni stopni i zapewnia im wysoką antypoślizgowość. – Do wszystkich schodów naszej produkcji oferujemy dodatkowo gumowe wkładki narożne albo jedno- lub dwurzędowe, które zabezpieczą użytkowników przed ewentualnym poślizgnięciem. – dodaje Andrzej Chłopek.

Okładziny schodowe Probet-Dasag są spójne z linią posadzek tego producenta. Dzięki temu wnętrza zachowują jednolitą estetykę, a szeroka gama produktów daje możliwość dopasowania ich do każdego stylu.

Odpowiadający naszym gustom i stylowi domu projekt schodów, zrealizowany z trwałych i bezpiecznych materiałów, to gwarancja satysfakcji na długie lata. Warto więc podejść do tego przedsięwzięcia w przemyślany i niespieszny sposób, posiłkując się wiedzą ekspertów.

 

www.dasag.eu