AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNA  /  Warto kupić  /  Tarasowe trendy. Stylowo i elegancko wokół domu.

28.08.2020

Tarasowe trendy. Stylowo i elegancko wokół domu.

Tarasowe trendy.  Stylowo i elegancko wokół domu.


 Otoczenie posesji, czyli piękny ogród, elegancki i wygodny taras oraz efektowny podjazd są równie ważne, jak sam dom. Aranżacja przestrzeni wokół posesji to końcowy, ale niezwykle istotny etap budowy domu.


Odpowiednio zaprojektowana i przemyślana strefa zewnętrzna jest przysłowiową kropką nad „i” całości projektu architektonicznego. Jej zadaniem jest zapewnienie komfortu mieszkańcom, ale również spięcie stylistyczną klamrą kompozycyjną wewnętrznej i zewnętrznej przestrzeni domowników. Taras, ogród, podjazd i ogrodzenie to elementy otoczenia domu, które są widoczne dla innych i stają się tym samym wizytówką domu. W realizacjach współczesnych budynków niepodzielnie króluje beton. Ze względu na trwałość oraz atrakcyjną w stosunku do naturalnych surowców cenę, betonowe prefabrykaty są coraz bardziej popularne i coraz chętniej wykorzystywane przez architektów do aranżacji przestrzeni. Płyty wielkoformatowe, kostki i elementy betonowe umożliwiają wykreowanie dowolnej, designerskiej i inspirującej aranżacji tarasu czy podjazdu, uzupełnionej oryginalną małą architekturą. Jednym z wielu atutów nawierzchni wykonanych z kostki lub płyt betonowych, oprócz wyjątkowej trwałości materiału, jest również łatwość utrzymania oraz prosty montaż. Betonowe prefabrykaty wyróżniają się na rynku designerskim wzornictwem i są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, dzięki czemu pozwalają na zaaranżowanie przydomowej oazy w zasadzie w każdym stylu.

4 pomysły na dizajnerską nawierzchnię na tarasie

Taras to zazwyczaj najważniejszy element aranżacji przestrzeni na zewnątrz domu, strefa relaksu, serce ogrodu oraz miejsce spotkań rodziny i przyjaciół. Przy jego wyborze zawsze należy kierować się zasadą dopasowania stylistycznego do charakteru budynku.

W przypadku nowoczesnych i modernistycznych domów ciekawą propozycją nawierzchni na taras jest płyta Polbruk Exa, która wyglądem przypomina plaster miodu. Kształt plastra miodu to dizajnerskie „odkrycie” dekady. Obecnie w architekturze bardzo często spotyka się nawiązania do tej naturalnej formy przy projektowaniu mebli, wnętrz, elewacji oraz architektury ogrodowej. Płyta Exa doskonale sprawdza się jako nawierzchnia tarasowa, która w naturalny sposób staje się przedłużeniem na zewnątrz nowoczesnego i eleganckiego salonu. Exa ma wymiar 56,3×43,2 cm, gładką fakturę i jest dostępna w kolorach: taupe i folk. Oprócz dużych płaszczyzn można ją również układać metodą step-by-step. Metoda ta polega na osadzaniu elementów pojedynczo, w równych odstępach z delikatnym przesunięciem. Odległość pomiędzy elementami nie powinna być większa niż jeden krok czyli 60 cm. Jest to ciekawy pomysł na oryginalne ogrodowe ścieżki i alejki. Wśród trendów w kształtowaniu przestrzeni wokół domu, oprócz bionicznych kształtów, znajdują się również wielkoformatowe płyty.

Przykładem doskonałego rozwiązania na taras jest płyta Polbruk Lamell, która znakomicie nadaje się do projektowania dużych założeń architektonicznych. Lamell to geometryczne, prostokątne płyty, które mogą być wykorzystane do wykończenia nawierzchni tarasu, ale też placyków, ścieżek i alejek w ogrodzie. Charakteryzuje je duży format: 60 x 40 cm oraz niewielka grubość: 4,5 cm. W wersji gładkiej dostępne są w trzech kolorach: stalowym, nerino i fokstrot, a w płukanej – d_ritmo. Stonowana kolorystyka obu propozycji harmonijnie komponuje się z bryłami nowoczesnych budynków oraz pięknie kontrastuje z żywą zielenią ogrodowych roślin.

Ciekawą propozycją na nawierzchnię jest też płyta betonowa Polbruk Oland, która świetnie wkomponuje się w ogród otaczający nowoczesny budynek. Za pomocą prostokątnych elementów o uniwersalnej grubości 6 cm można zbudować taras i ogrodowe alejki. Oland to kwintesencja nowoczesności w designie. Występuje w bardzo modnych we współczesnej architekturze, lekko melanżowych szarościach. Wśród nich są odcienie jasne – biały, nerino, stalowy oraz jeden o ciemnej tonacji – bazaltowy. Bardzo efektownie prezentuje się również kolor korten, o barwie rdzawej blachy w żywej i zdecydowanej tonacji oraz industrialnym charakterze. Bogata paleta kolorów oraz trzy wymiary kostki (14x28 cm, 14x42 cm, 14x56 cm) stwarzają duże możliwości aranżacyjne. Kostkę można układać standardowo, czyli naprzemiennie, oraz w „jodełkę”, która po latach nieobecności znów staje się bardzo modna.

Czwartym ciekawym pomysłem na nawierzchnię jest wielkoformatowa płyta Polbruk Magna, która zachwyca niebanalnym formatem, unikalną fakturą i stanowi doskonałe wykończenie nowoczesnych posesji. Magna występuje w dwóch grubościach 8 i 10 cm. Pierwsza z nich jest dostępna w wymiarze 50x75 cm i 100x75 cm, a druga - 50x75 cm. Płytę Magna można położyć na tarasie, ale jest też znakomitym rozwiązaniem polecanym na podjazd ze względu na swoją grubość. Można z niej budować duże przestrzenie lub układać pojedynczo metodą step by step. Płyty tej serii posiadają gładką fakturę oraz trzy wersje kolorystyczne: nerino, latte i korten.

Obrzeże, które efektownie podświetli nawierzchnię

Aranżację przestrzeni wokół domu dopełniają elementy małej architektury w postaci obrzeży, donic i murków. Głównym zadaniem obrzeży jest rozgraniczenie nawierzchni tarasu i alejek od trawników i roślin. Nowością na rynku jest jedyne tego rodzaju, oryginalne i nowoczesne w formie, obrzeże Polbruk Flesz, które oprócz wymienionych zadań, spełnia dodatkową funkcję gwarantującą niezwykły efekt dekoracyjny. Pozwala ono delikatnie, ale bardzo efektownie podświetlić po zmroku nawierzchnię przy pomocy pasków LED sterowanych przez smartfon lub sterownik. Flesz to niezwykle eleganckie rozwiązanie doskonale pasujące do nowoczesnych aranżacji. Obrzeże jest dostępne w wymiarze 30×6/8×20 cm i kolorach: grafitowym, stalowym i beżowym. Oprócz gwarancji niezwykłych walorów estetycznych, poprawia ono również bezpieczeństwo poruszania się po podjeździe i ogrodzie.

Niepowtarzalne donice pełne zieleni

Aranżując przestrzeń wokół domu warto również pamiętać o donicach i kwietnikach, które są sprawdzoną dekoracją ogrodów i dużych tarasów. Interesującym rozwiązaniem, wartym wzięcia pod uwagę ze względu na trwałość, funkcjonalność oraz niepowtarzalny design, jest donica Polbruk Tigela. Są to modułowe, l-kształtne prefabrykaty, z których można zbudować donice i rozbudowane kwietniki do bezpośredniego wypełnienia roślinnością. Moduły Tigela pozwalają tworzyć indywidualne rozwiązania w zakresie małej architektury. Jeden moduł ma wymiar 42 x 33 cm, wys. 80 cm. Tigela jest dostępna w kolorach grafitowym i stalowym. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się również jako murek i wzmocnienie niewielkich skarp.

Dekoracyjny murek a’ la łupek skalny

Murki pełnią wiele ważnych funkcji, wytyczają granice kompozycyjne, a w przypadku, gdy w ogrodzie występują duże różnice poziomu wysokości, mogą również zabezpiecza

ziemię przed osunięciem. Ciekawym rozwiązaniem, na które warto zwrócić uwagę jest murek Polbruk Albero. Przypomina on kamienny murek z łupka, ale stawia się go z gotowych modułów, które mają wymiary: 7,7 cm wysokości, 18 cm szerokości oraz 41 cm długości. Albero znakomicie sprawdza się jako murek oporowy niwelujący różnice w wysokości terenu w otoczeniu domu, a także jako element wyznaczający i rozgraniczający przestrzenie w ogrodzie. Może też pełnić funkcję stricte dekoracyjną. Z gotowych modułów Albero można zbudować wiele elementów małej architektury np. fontannę z zamkniętym obiegiem, a nawet meble ogrodowe np. stół czy barek. Albero występuje w dwóch kolorach: alpen oraz brenta. Kolor alpen doskonale pasuje do aranżacji w stylu nowoczesnym, a brenta – śródziemnomorskim.

Przydomową przestrzeń kształtuje się często na długie lata, dlatego warto skorzystać z materiałów, które dają szerokie możliwości aranżacji, a przy tym gwarantują niebanalny design i trwałość.