AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNA  /  Warto kupić  /  Viva Magenta kolorystyczną królową 2023 roku. Jak stosować ją we wnętrzu?

20.12.2022

Viva Magenta kolorystyczną królową 2023 roku. Jak stosować ją we wnętrzu?

Viva Magenta kolorystyczną królową 2023 roku. Jak stosować ją we wnętrzu?


Tego momentu wyczekiwali wszyscy miłośnicy aranżacji wnętrz: Instytut Pantone ogłosił kolor roku 2023. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów przyszły sezon w świecie mody i designu przebiegnie pod znakiem wyrazistej Viva Magenta. Co symbolizuje ten odcień i jak stworzyć wystrój z jego udziałem?


Instytut Pantone to światowy specjalista w zakresie barw. Swoje badania nad trendami kolorystycznymi wykorzystuje od 1999 roku poprzez typowanie tonacji, która w zamyśle ma zdominować nadchodzący sezon. Pierwszym wybranym odcieniem był uspokajający Cerulean Blue, który reprezentował nowe tysiąclecie. W kolejnych latach pojawiały się m.in. romantyczny Rose Quartz, pobudzający Chilli Pepper, refleksyjny Greenery, energetyczne Tangerine Tango czy intensywny Ultra Violet. Jako kolor roku 2023 wybrano odcień Viva Magenta – nutę karmazynowej czerwieni z domieszką różu. Jest to 26 kolor roku Pantone w historii (w 2016 i 2021 roku wybrano dwa odcienie). Zastąpił na tym miejscu ubiegłorocznego zwycięzcę: melancholijne Very Peri.

– Wybór koloru roku przez Instytut Pantone pozwala określić kierunek, w którym będą zmierzały wszystkie dziedziny projektowania przez najbliższe 12 miesięcy. Każda barwa niesie jednak za sobą coś więcej niż warstwę estetyczną. Zawiera w sobie pewną wartość, z którą możemy się identyfikować. Kolor roku 2023 – Viva Magenta to niewątpliwie tonacja dla osób śmiałych, z optymizmem patrzących w przyszłość – komentuje Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu i reklamy, RuckZuck.

Viva Magenta – ekspresja i nieszablonowość

„Niekonwencjonalny odcień na niekonwencjonalny czas” – tak określa nowo wybraną barwę Instytut Pantone. Viva Megenta równoważy ciepło i chłód, stanowi sygnał siły, a także zachęca do eksperymentowania i podejmowania odważnych decyzji. Inspiracją do doboru tego koloru stał się karmin, czyli barwnik pochodzenia naturalnego, pozyskiwany od owadów i stosowany już w czasach starożytnych, kiedy to nasycał tkaniny bogatymi tonacjami czerwieni. Zakorzeniony w naturze odcień przywodzi na myśl pierwotny świat, daje szansę na połączenie nas z historią, a jednocześnie wibruje energią, co ma służyć entuzjazmowi, nieść radość i napędzać design do kreowania pozytywnej przyszłości.

Kolor roku 2023 – żywiołowość we wnętrzu

Viva Magenta stanowi doskonały punkt wyjścia do stworzenia żywej i wyrazistej aranżacji. Kolor roku 2023 to dosyć zuchwały odcień, który przyciąga uwagę, więc możemy mieć pewność, że nikt nie przejdzie obok niego obojętnie. Zgodnie z wizją ekspertów, warto eksperymentować i bawić się nim, kreując wystrój według własnego upodobania.

Klasycznym rozwiązaniem będzie łączenie go z czernią, bielą i szarością – to gwarancja urządzenia wnętrza w dobrym smaku, które nas nie przytłoczy. W tym przypadku możemy postawić na widoczne akcenty w tym kolorze, np. w postaci kanapy, krzeseł, zasłon czy tapety na reprezentacyjnej ścianie. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzić z ich liczbą i stosować neutralne tonacje na większości ścian i podłogach (tutaj wybierzmy np. panele Vision 4V WR Dąb Avenue lub Trend 4V WR Dąb Gołdap od RuckZuck). Bezpieczną i łatwiejszą do wdrożenia opcją jest sięgnięcie po dodatki pokryte kolorem roku 2023. Mogą to być dywaniki, obrusy, poduszki, świece, wazony czy ramy luster. Takie elementy dekoracyjne dodadzą wnętrzu charakteru, a jednocześnie go nie zdominują.

Jeśli uwielbiamy barwne kompozycje i jesteśmy otwarci na nowe połączenia, możemy wprowadzić do pomieszczeń mieszkalnych więcej wariacji kolorystycznych. Viva Magenta dobrze odnajdzie się w towarzystwie swoich odcieni analogicznych, czyli tonów pomarańczowych i fioletowych. W ten sposób stworzymy jeszcze bardziej efektowną aranżację. Bardzo odważny wystrój powstanie też poprzez sięgnięcie po nuty dopełniające (niebieskie i zielone). Stosowanie kontrastu wymaga jednak szczególnego wyczucia, dlatego zachowujmy nierówne proporcje – niech elementów w tonacji Viva Magenta będzie najwięcej. To pozwoli nam urządzić wyjątkową, a jednocześnie stylową i przyjemną dla oka przestrzeń.

Opracowanie: firma RuckZuck