AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNA  /  Warto kupić  /  Wnętrze w stylu afrykańskim

14.07.2014

Wnętrze w stylu afrykańskim

WNĘTRZE W STYLU AFRYKAŃSKIM


Czarny Ląd inspiruje projektantów wnętrz, zakochanych w naturalnych i subtelnych kolorach przyrody. Dziewiczy kontynent pełen jest kontrastów, które dodatkowo urozmaicają wspaniałą przyrodę i kulturę tamtejszych ludów.


 Przenosząc styl afrykański do naszych mieszkań, przez okrągły rok będziemy mogli cieszyć się wspaniałymi barwami safari. Wbrew pozorom, trend ten nie wymaga wielkiego nakładu pieniędzy, ani pracy. Wystarczy pamiętać o jego istotnych cechach, dzięki którym wyczarujemy niesamowitą aranżację kuchni, salonu, łazienki, lub sypialni.

KOLORY AFRYKAŃSKIEJ ZIEMI – Bazowe kolory zaczerpnięte są z przyrody. Paleta barw różni się od tej, którą znamy tutaj w Europie. Najważniejsze są brązy. Najlepiej ciemne, czekoladowe, bądź zmieszane z czernią, czerwienią i szarością. Oprócz wszelkich intensywnych odcieni brązu, Afryka proponuje nam mocną czerwień, zieleń, złoto, a także kolor niebieski i błękitny (charakterystyczne barwy północnej Afryki). Analizując afrykańską paletę, zauważamy, że są to głównie ciemne pigmenty. Wiemy, że ich nadmiar może sprawić, że pomieszczenie będzie wydawać się mniejsze i bardziej ciasne, niż jest w rzeczywistości. Dlatego uważajmy, by ich nie przedawkować! Postawmy na kilka kolorów, które będą stanowić bazę stylizacji. Aby rozjaśnić całość, dodajmy zawsze pożądanej bieli i lekkiego beżu. Zrównoważą aranżację, nie zakłócając przy tym głównego trendu.

NATURALNE MEBLE – Czy widzieliście kiedyś, by w typowym afrykańskim domu znajdowały się plastikowe, bądź metalowe meble? No właśnie. Afryka kocha naturę, żyje z nią w nierozerwalnym związku. Postarajmy się, by sztucznych materiałów we wnętrzu było jak najmniej. Meble i dodatki mogą sprawiać wrażenie topornych, niedokończonych, wręcz surowych. Świetnie sprawdzają się takie, które zrobione są z rattanu, bambusa oraz drewna.

ZWIERZĘCE MOTYWY – Czym byłaby Afryka bez safari? Czarny Ląd to naturalne miejsce bytowania najpiękniejszych i najpotężniejszych zwierząt. Kły nosorożców, skóry tygrysów, zeber, lampartów, lwów oraz wzorzystych węży, to bardzo wyraziste dodatki. Pierwotnie pełnią ozdobę domu, jednak w naszych wnętrzach nie powinny pojawiać się w naturalnej wersji, lecz w postaci wysokojakościowych inspiracji. Fototapeta w cętki, koce w paski, czy wężowe printy – wszystko to wzmocni wydźwięk aranżacji, czyniąc ją ciekawszą i odważniejszą. Motywy mogą pojawiać się dosłownie wszędzie – świetnie wyglądają, gdy zdobią ramki na zdjęcia, ramy luster, chodniki, czy abażury lamp.


WYRAZISTE DODATKI I OBRZĘDOWE MASKI – Oprócz wzorów zwierzęcych, Afryka kocha surowe i nieregularne desenie: paski, romby, zygzaki, koła, trójkąty. Pojawiają się w różnych kolorach i stanowią interesujący dodatek do wnętrza. Równie intrygujący efekt dają kamienne i drewniane rzeźby. Dzieła rodem z Czarnego Lądu charakteryzuje zamierzone porzucanie proporcji na rzecz niebanalnej formy. Figurki zwierząt, ludzi oraz bożków, a także obrzędowe maski, to prawdziwy must have aranżacji inspirowanej Afryką.