AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNA  /  Warto kupić  /  Zalety i wady dużych okien

26.11.2015

Zalety i wady dużych okien

Zalety i wady dużych okien


Patrząc na budynki sprzed 30-40 lat i na te budowane współcześnie, trudno nie zauważyć, że jest duża różnica w wielkości okien. Zamiast wąskich jednoskrzydłowych drzwi balkonowych, mamy wysokie, szerokie dwuskrzydłowe przeszklenia.


To samo dotyczy okien. Zamiast muru wstawia się nieotwieralne okna, by jak najbardziej połączyć mieszkania z otoczeniem. Duże przeszklenia są mile widziane w dzisiejszym budownictwie zarówno przez architektów, jak i użytkowników.

Najważniejsza zaleta dużych okien to dobre doświetlenie mieszkania. Jest to szczególnie ważne jesienią i zimą, kiedy dni są krótkie i często pochmurne. Po drugie wnętrza optycznie zyskują przestronność, wydają się większe i bardzo nowoczesne. Jeżeli ściana z dużymi oknami wychodzi na taras czy ogród, to powstaje wrażenie, że pomieszczenia są niemal połączone z otoczeniem.

Duże okna mają jednak i wady - mają gorszą izolacyjność termiczną niż mur, więc pojawiają się straty ciepła i rosną koszty ogrzewania budynku. Wybór dużych okien to również podniesienie kosztów budowy. Uciążliwe mogą też być upalne dni w domu czy mieszkaniu, jeżeli te wielkie szyby nie zostaną zabezpieczone przed promieniami słońca dobrze zaciemniającymi roletami czy żaluzjami.

Jaka zatem jest najlepsza wielkość okien? Obowiązujące dziś normy określają minimalną powierzchnię okien w stosunku do powierzchni podłogi w pomieszczeniach mieszkalnych, takich jak salon, sypialnia, gabinet, pokój dziecka – proporcje powinny być minimum 1/8. To wielkość okien typowych, zaś te określane mianem dużych mogą stanowić nawet ¼ powierzchni podłogi.

Jakie wielkości okna proponują producenci, jak np. VEKA? Okna wykonane z PVC, podobnie jak z innych materiałów, mają ograniczenia wymiarowe. Stałe szklenie (nieotwierane) może mieć maksymalnie wymiary 2260 x 2260 mm. Skrzydło okienne rozwierno-uchylne 1500 x 1500 mm. Natomiast największe skrzydło balkonowe rozwierno-uchylne powinno być nie większe niż 1000 x 2500 mm. Nie produkuje się większych okien, bowiem z uwagi na znaczny ciężar dużych szyb ich obsługa byłaby bardzo trudna, szczególnie dla osób słabszych fizycznie. Możliwe jest jednak łączenie dużych okien w zestawy i dlatego systemy VEKA oferują łączniki (poziome i pionowe), sprzęgła z dylatacjami, dodatkowe wzmocnienia stalowe itp. Kupując okna, nie namawiajmy więc producenta, by wykonał dla nas jak największe skrzydło, bowiem im większe, tym większa możliwość deformacji okna. A to może się zdarzyć biorąc pod uwagę nasz zróżnicowany klimat, w którym zimą nie ma żartów w przypadku możliwych błędów projektowych, produkcyjnych lub montażowych związanych z oknami.

Więcej informacji: http://poradnik.veka.pl/