WNĘTRZA
Jak zaprojektować aneks kuchenny
franke.com
Aneks kuchenny to rozwiązanie modne i praktyczne. Nie obędzie się bez dobrego oświetlenia, wydajnej wentylacji i mebli pasujących do reszty wnętrz. Jak go funkcjonalnie urządzić? – architekta Jonatana Kilczewskiego zapytała Julia Borowska.
Aneksy kuchenne cieszą się dziś chyba dużą popularnością...
Kuchnie w formie aneksu powiązanego z pokojem dziennym to w obecnych czasach niezwykle popularne rozwiązanie. Utarła się też opinia, iż jest to dobre wyjście w przypadku wnętrz o małym metrażu, jednak nie do końca jest to prawdą. Aneksy kuchenne zagościły również w planach większych mieszkań i zdobyły uznanie klientów, którzy kojarzą je z wnętrzem nowoczesnym, sprzyjającym wspólnemu spędzaniu czasu.
Komu poleciłby Pan, a komu odradził takie rozwiązanie?
Projektując aneks kuchenny, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak: upodobania, wiek i liczbę domowników, indywidualne potrzeby, wielkość salonu i kuchni, a także pomysł na ich urządzenie. Zanim zaaranżujemy aneks, zastanówmy się, czy lubimy podczas przygotowywania posiłków mieć kontakt z domownikami lub znajdującymi się w salonie gośćmi? Może takie rozwiązanie będzie dla nas motywacją do utrzymywania porządku w części kuchennej? Czy nie będzie nam przeszkadzał zapach przygotowywanych potraw unoszący się w salonie? Tworząc tego typu pomieszczenia, należy dochować dużej staranności i przemyśleć, jakie opcje według nas będą najwygodniejsze i najbardziej estetyczne.
W jaki sposób harmonijnie połączyć aneks z salonem?
Miejsce połączenia z pokojem może stanowić rodzaj lady, pełniącej funkcję stołu lub baru, jeśli postawimy przy niej wysokie taborety lub krzesła. Funkcjonalnym rozwiązaniem, łączącym wiele zalet jest także wyspa: ukryte w niej szafki i szuflady pomieszczą sporo naczyń i akcesoriów kuchennych. Duży blat, z jednej strony jest wygodnym miejscem do przygotowywania potraw, z drugiej – to komfortowa przestrzeń do spożywania wspólnych posiłków. Warto zaznaczyć, aby podczas projektowania tego rodzaju blatu roboczego nie zapomnieć umieścić w nim gniazdek elektrycznych. Kolejnym sposobem na połączenie aneksu kuchennego z pokojem dziennym jest stół pasujący zarówno do wystroju kuchni, jak i charakteru salonu. Podczas gotowania staje się dodatkowym blatem roboczym, a później – miejscem rodzinnych obiadów i przyjmowania gości. Warto rozważyć zakup rozkładanego stołu, aby w razie konieczności powiększyć ilość miejsc i móc usadzić przy nim większą ilość osób. Uzupełnieniem stołu będą oczywiście dopasowane do niego stylistycznie krzesła. Decydując się na salon z aneksem kuchennym, należy dobrze zaplanować obie strefy – salonu i kuchni, aby były harmonijne.
Jak sprawić, by aneks nie przytłoczył reszty pomieszczenia?
Warto zwrócić uwagę, aby część kuchenna nie była zbyt duża w stosunku do jadalnianej i wypoczynkowej. Najlepiej, jeśli nie będzie zajmować więcej niż jedną trzecią powierzchni całego pomieszczenia. Układ zabudowy uzależniony jest więc od ilości miejsca, jakim dysponujemy. Jeśli do dyspozycji mamy jedną ścianę, wykorzystajmy najprostszy układ – jednorzędowy. Jest on najmniej funkcjonalny, ale jeśli dobrze rozplanujemy kuchnię, sprzęty i strefy, takie rozmieszczenie okaże się praktyczne w codziennej pracy. Jeśli w salonie z aneksem mamy do dyspozycji dwie ściany, wprowadźmy do niego zabudowę kuchenną w kształcie litery L. Aneksy kuchenne, tak samo jak każda mała kuchnia, powinny być przede wszystkim funkcjonalne.
Na co zwrócić uwagę?
Ważna jest kolejność ustawienia wyposażenia kuchennego. Dobrze sprawdza się tutaj tak zwana zasada trójkąta roboczego, która obrazuje ustawienie trzech głównych elementów wyposażenia kuchni: lodówki, zlewozmywaka i płyty kuchennej opartych na wierzchołkach trójkąta. W pierwszej strefie trójkąta powinno znaleźć się miejsce na przechowywanie jedzenia, a więc lodówka oraz szafki na pozostałą żywność. Dobrze, jeśli w tej strefie znajduje się również blat, na którym można położyć zakupy, by spokojnie je wypakować. Druga strefa to miejsce, w którym są przygotowywane posiłki. Nie może w niej zabraknąć zlewu (i zmywarki, jeśli mamy ją w planach) oraz dużego blatu, na którym będzie można swobodnie przyrządzać posiłki. Dobrze, by najdłuższy obszar roboczy znajdował się między strefą przygotowywania a gotowania, ponieważ w tym miejscu spędzamy zazwyczaj najwięcej czasu. Tutaj też umieszczamy szafki na naczynia, które będzie nam łatwiej schować po wyjęciu ze zmywarki lub suszarki. Ostatnia część trójkąta roboczego to strefa gotowania. Znajdują się w niej kuchenka lub płyta indukcyjna oraz piekarnik. W tej strefie możemy również przechowywać przyprawy i akcesoria kuchenne, które przydają się bezpośrednio podczas gotowania. Zachowanie zasad trójkąta roboczego sprawia, że wszystkie niezbędne sprzęty i produkty używane do przyrządzania posiłków są usytuowane niedaleko siebie, co znacząco poprawia komfort pracy.
Jakie są wady aneksów kuchennych?
Ich wadą mogą być unoszące się z kuchni zapachy, które rozprzestrzeniają się na pozostałe części mieszkania. Z tego powodu, bardzo ważnym aspektem podczas projektowania aneksu jest wybór dobrego okapu kuchennego oraz ogólnego systemu wentylacji. Jeśli okap nie będzie spełniał swoich funkcji prawidłowo, zapachy przygotowywanych potraw będzie czuć nie tylko w całym mieszkaniu, ale także na ubraniach czy meblach. Na ścianach może się z tego powodu osadzać charakterystyczny, tłusty brud.
Jakie trendy zauważa Pan jeśli chodzi o wybór mebli i akcesoriów do aneksów kuchennych?
Ponadczasowym trendem jest aneks utrzymany w białej tonacji. Klienci coraz częściej chcą jednak, by ich kuchnia była zaprojektowana w ciemniejszych kolorach. Wracamy też do naturalnych materiałów, takich jak drewno i kamień. Obecnie na rynku mamy ogromny wybór rozwiązań, co sprawia, że każdy znajdzie wymarzoną zabudowę. Jeśli w przestrzeni dziennej mamy meble lekkie, podobną zabudowę powinniśmy wprowadzić do kuchni. Taką lekkość nada jej nie tylko materiał i kształt, ale przede wszystkim kolor i wykończenie, np. lustro na ścianie zamiast płytek. Można zdecydować się też na aneks kuchenny urządzony w bardzo klasyczny sposób, jak i taki, który spełnia wszystkie wymagania miłośników nowoczesnych, futurystycznych wnętrz.
A co ze strefą zmywania?
Aneks kuchenny jest otwarty na salon, warto więc zastanowić się czy chcemy wyeksponować zlewozmywak i zamontować, np. ładny, duży, porcelanowy model nadblatowy, czy też ukryć poprzez montaż zlewu podblatowego w kolorze blatu roboczego. Ważne jest też, aby pod zlewem umieścić kosz na odpadki, a zmywarkę – jeżeli jest w planach – po prawej lub po lewej stronie zlewu.
Jakie oświetlenie wybrać do kuchni zintegrowanej z salonem?
Jedna lampa sufitowa w salonie i naturalne światło to zdecydowanie za mało – oświetlenie aneksu powinno być zróżnicowane. Zalecane są lampy podszafkowe, nadszafkowe i centralne. Podczas przygotowywania posiłków bardzo często pracujemy tyłem do okna i zaciemniamy strefę roboczą. Warto więc doświetlić blat roboczy sztucznym światłem, co znacznie poprawi komfort pracy.
Autor: Julia Borowska