WNĘTRZA
Meble wypoczynkowe - modne wzory i praktyczne funkcje
Rolf Benz
Na modułowej sofie, klasycznym szezlongu lub w miękkim, przytulnym fotelu, a może na wygodnym wielofunkcyjnym narożniku – wybór należy do Ciebie! Wśród nowoczesnych mebli wypoczynkowych jest tak wiele interesujących propozycji, że trudno czasem znaleźć idealne rozwiązanie. Jest jednak kilka istotnych szczegółów, na które warto zwrócić uwagę.
Meble wypoczynkowe powinny być skrojone na miarę potrzeb ich użytkowników. Jeśli Twój salon to centrum rodzinnego życia, w którym wypoczywasz, przyjmujesz gości, bawisz się z dziećmi, a czasem też śpisz, postaw przede wszystkim na praktyczne i trwałe rozwiązanie. W idealnym zestawie wypoczynkowym na pewno warto zwrócić uwagę na multifunkcjonalność, tak aby zapewniał on wygodę w każdym aspekcie codziennego życia. Jeśli jednak zależy Ci na tym, żeby salon był wizytówką domu, miejscem reprezentacyjnym, w którym króluje wyszukane wzornictwo, poszukaj mebli bardziej wyrafinowanych. Takich, które zaskoczą Twoich gości wysoką jakością, oryginalną kolorystyką i niespotykanym stylem. Bohaterów pierwszego planu, którzy nadadzą ton całej aranżacji salonowego wnętrza.
2+1 odchodzi do lamusa
Najnowsze trendy w meblach wypoczynkowych stawiają na funkcjonalność. Głównie z tego powodu, zamiast królującego dotychczas na polskich salonach zestawu 2 fotele + 1 sofa, coraz częściej możemy spotkać znacznie bogatsze konfiguracje. Modułowość jest najbardziej wyrazistym trendem ostatnich kilku lat w projektowaniu mebli wypoczynkowych. Dzięki niej możemy, w zależności od potrzeb, dostawiać i odsuwać części wypoczynków lub dowolnie łączyć je przy pomocy praktycznych stolików, szafek z szufladami lub półek. Tego rodzaju zestawy dają wręcz nieograniczone możliwości aranżacyjne, poza tym dosłownie w kilka minut jesteśmy w stanie zmienić przy ich pomocy wygląd salonu. Sofę bez trudu zmienimy w wygodne łóżko lub dwa zestawione ze sobą szezlongi, a dzięki wolno stojącej pufie uzyskamy dodatkowe miejsce do wypoczynku. W zestawach modułowych pojedyncze elementy często mogą pełnić różne funkcje. Ułożone na szafce poduchy pozwolą na uzyskanie dodatkowego miejsca do siedzenia, pufy dostawione do sofy mogą powiększyć powierzchnię spania, a przykryte blatem będą pełniły rolę praktycznego stolika. Modne stały się ostatnio montowane do oparć lub „pleców” narożników i sof półki, które sprawiają, że zestaw wypoczynkowy wyposażony zostaje dodatkowo w miejsce przechowywania podręcznych drobiazgów. To także doskonały sposób na wyznaczenie stref w salonie przy pomocy mebli.
Ergonomia z funkcją relaksu
Nawet najpiękniejszy mebel wypoczynkowy, jeśli jest nieergonomiczny, może stać się całkowicie nieprzydatny. W związku z tym, że wypoczynek – jak sama nazwa mówi – to podstawowa ich funkcja, producenci stale wprowadzają ulepszenia zwiększające komfort użytkowania. Dzięki takim zabiegom powstały np. meble wypoczynkowe typu transformers, których każda część jest ruchoma. Regulowane zagłówki, podnoszone siedziska i podnóżki – to elementy, które coraz częściej znajdziemy w standardzie i które pozwalają błyskawicznie zamienić sofę w wygodną leżankę. Kanapa z radiem lub stacją dokującą, sterowane pilotem zagłówki i podnóżki nie są już nowinką techniczną, lecz wymogiem naszych czasów.
O komforcie i ergonomii mebli wypoczynkowych nie mówią jednak elektroniczne gadżety, ale, zawartość ich wnętrza. O tym, czy są wygodne świadczy bowiem wkład, który znajduje się w siedzisku i oparciu. On też zwykle ma wpływ na cenę modelu, ale także jego trwałość i jakość oferowanego wypoczynku. Wewnątrz sofy, fotela lub narożnika mogą się bowiem znajdować różnorodne materiały, zapewniające im odpowiednią sprężystość, poczynając od elastycznych taśm siedziskowych, przez różnego rodzaju sprężyny – faliste, bonnelowe lub kieszeniowe, a kończąc na wypełnieniach z nowoczesnych pianek, dostosowujących się do kształtów ciała (tzw. memory foam). Droższe ekskluzywne modele wypełnione są dodatkowo naturalnym pierzem. Bezpośrednio pod tapicerką znajduje się warstwa włókniny meblowej, która może być wykonana z materiałów naturalnych bądź syntetycznych.
Sofa od najlepszego krawca
Wzornictwo to obok ergonomii i funkcji mebli wypoczynkowych najistotniejszy z ich atutów. Sofy i fotele zajmują z reguły centralne miejsce w salonie, powinny więc pasować do innych elementów wystroju wnętrza – zachowując harmonię stylów, bądź stanowiąc dla pozostałych dekoracji przeciwwagę w postaci kontrastu. Wybór fasonów, kolorów, struktur tkanin obiciowych i rozmiarów jest tak szeroki, że jesteśmy w stanie dopasować wypoczynek praktycznie do każdego salonu. Nowoczesne, hołdujące zasadzie minimalizmu zestawy wypoczynkowe najlepiej będą komponowały się z nowoczesnym wnętrzem. Najczęściej stawiamy wtedy na jednobarwne raczej masywne kanapy, często decydujemy się na naturalne materiały i jednolitą kolorystykę. We wnętrzach awangardowych świetnie będą wyglądały wszelkie eksperymenty wzornicze – miksy energetycznych kolorów, niespotykane kształty, ale także obicia z oryginalnymi deseniami inspirowanymi naturą, orientem, stylem etno. Z kolei wielbicieli klasyki z pewnością ucieszy fakt, że projektanci nadal chętnie sięgają po sprawdzone rozwiązania. Nowe, uwspółcześnione wersje tradycyjnych angielskich sof chesterfield z charakterystycznym pikowaniem, czy powrót na salony modnych na przełomie XVIII i XIX wieku asymetrycznych szezlongów méridien to nie tylko wyznacznik statusu, ale też dobrego gustu.
Autor: Maria Kubala