WNĘTRZA
Stoły i krzesła - niezbędne meble w jadalni
Meble Krysiak, www.meblekrysiak.pl
Niezależnie od tego, czy nasza jadalnia to pomieszczenie o dużej powierzchni, czy skrawek wydzielony z kuchni albo salonu, stół i krzesła będą odgrywać w niej kluczową rolę.
Producenci
mebli, starając się zdobyć podziw odbiorców, już dawno przestali ograniczać się w poszukiwaniu nowych rozwiązań. Klientów ma przyciągnąć nie tylko wzór i materiał, ale też zaskakujące rozwiązania techniczne, użyte do produkcji nowoczesne technologie albo ekologiczne materiały. Uwagę pod tym względem zwracają krzesła z kolekcji włoskiej firmy Magis. Zostały one wykonane z lekkiego, wydrążonego tworzywa sztucznego. Efekt ten udało się uzyskać dzięki wtłaczaniu do wnętrza szkieletu azotu pod ciśnieniem. Z nieco prostszym projektem mamy do czynienia w przypadku marki Tabanda. Stół Maciek został stworzony ze zwykłej sklejki po to, aby swoim wykonaniem nawiązać do tradycji polskiego wzornictwa lat 60. Oszczędność środków, jaką zastosowano przy produkcji tego mebla, wyróżnia go spośród innych produktów. Jego elementy wycięto z jednego arkusza, co pozwoliło oszczędzić wykorzystane materiały.
Wśród stołów łączących w swojej formie różne materiały znajdziemy wiele zestawień szkła i metalu, które pozwalają uzyskać efektowną i nowoczesną konstrukcję mebla. Interesująca jest strunowa, lekka struktura stołu Anapo marki Driade. Jednak szczególnie popularnym trendem jest obecnie połączenie drewna i metalu. Przykładem służyć może włoska marka Gervasoni. W kolekcji stworzonej przez Paolę Navonę znajdziemy wyjątkowy stół Next 134. Drewniany blat wspiera się na przypominających futurystyczne kolumny aluminiowych nogach. O ile w przypadku stołu Gervasoni postawiono na nieregularne wykończenie materiału, o tyle przy projektowaniu stołu Octa marki Bonaldo symetria była kwestią kluczową. Nogi ułożone na planie oktagonu skręcają w górę, krzyżują się w połowie drogi, by zetknąć się z blatem stołu w ośmiu punktach. Inspirację dla tej ażurowej konstrukcji miał stanowić stos rozsypanych na stole bierek.
Za przykład trendu, w którym najważniejsza jest asymetryczna bryła, może służyć projekt Piero Lissoniego dla marki Cassina. 196 Rotor to propozycja skierowana do osób ceniących nieco mniej oczywiste rozwiązania. Stół nie zaskakuje pod względem materiałów ani faktury, dzięki czemu cała uwaga użytkownika koncentruje się na bryle. O wiele łatwiejsze wydaje się szokowanie kolorem czy materiałem niż kształtem stołu, który mimo różnych eksperymentów w większości propozycji pozostaje symetryczny.
Tradycyjnie drewniane stoły i krzesła, choć w nieco odświeżonej formie, nie tracą rzecz jasna na popularności. Świetnie prezentuje się zestaw Riva1920 z kolekcji Boss Executive. Wyeksponowanie naturalnego wzoru drewna pozwoliło projektantom stworzyć meble o surowym, ale eleganckim wyglądzie. Nie trzeba nikogo przekonywać o tym, że jest to zestaw wykonany z dbałością o szczegóły i wykańczany ręcznie. Zaświadczają o tym pęknięcia i nieregularności, które wpisują meble w trend tworzenia przedmiotów wskazujących na rzemieślnicze wykonanie. Pragnących mieć w swojej kolekcji solidne meble, ale o mniej wymyślnych kształtach zadowoli kolekcja Black Red White Luton. Tę porządnie wykonaną dębową serię cechuje prosta forma i lekko kolonialny szyk. Wariację na temat klasycznego wzornictwa odnajdziemy w kolekcjach firm Taranko i Krysiak. W pierwszym przypadku interesująca wydaje się kolekcja Verona, która w swojej kremowej wersji, dzięki dodatkom, może stać się elementem stylu francuskiego albo toskańskiego w jadalni. Z kolei meble Atelie marki Krysiak zadowolą wielbicieli wnętrz urządzonych w stonowanych kolorach, w których stół i krzesła będą wyróżniać się przede wszystkim subtelnymi zdobieniami.
Autor: Szymon Trusewicz