WNĘTRZA
To jest hit - podłoga w jodełkę
ruckzuck.pl
Przed wiekami można ją było podziwiać głównie w zabytkowych kamienicach i wytwornych pałacach. Dziś dumnie zdobi wnętrza nowoczesnych mieszkań i domów. Podłoga ułożona w jodełkę ciągle nie wychodzi z mody. Pasuje do aranżacji klasycznych, skandynawskich, a nawet loftów.
Można śmiało powiedzieć, że pokochaliśmy jodełkę na nowo. Dawniej kojarzyła się z klasyką, jednak dziś odkrywamy, że jest to wzór, który zupełnie nie narzuca stylu. Świetnie wpisuje się nie tylko w klasyczne, pałacowe wnętrza, ale też we współczesne aranżacje, stanowiąc oryginalną i pełną szlachetności bazę dla minimalistycznych mebli czy designerskich dodatków.
Decydując się na jodełkę na podłodze, możemy mieć pewność, że to wzór, który nie wychodzi z mody. Tradycyjne drewniane parkiety układane z przyciętych pod różnym kątem klepek są niezmiennie cenione przez architektów i inwestorów. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz żmudnym procesom obróbki drewna, klienci mogą wybierać spośród wielu wybarwień oraz sposobów wykończenia jego powierzchni. Coraz częściej spotykamy podłogi o wzorze jodełki, ale ułożone z płytek ceramicznych lub paneli winylowych do złudzenia przypominających rysunek naturalnego surowca. Dzięki wysokiej odporności tych materiałów na zniszczenia, możemy cieszyć się jodełką nawet w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, np. w łazienkach.
W ostatnim sezonie obserwujemy też nowe zastosowania klepek parkietowych. Miłośnicy jodły coraz chętniej widzą ją nie tylko na podłogach, ale też jako okładzinę ścienną i sufitową. Efekt? Oszałamiający. Decydując się na taki zabieg aranżacyjny, z pewnością zaskoczymy gości i wpiszemy się w światowe trendy.
Jodła klasyczna czy francuska?
Sebastian Sklepik, Specjalista Jawor Parkiet ds. współpracy z biurami projektowymi i architektami
Jodły goszczą na naszych podłogach już od dawna – w XVI wieku jodłą Chevron zachwycali się królowie i arystokraci francuscy, a w międzywojniu i przede wszystkim w PRL u w polskich domach popularna była jodła klasyczna. Oba te wzory różnią się jednak od siebie. W jodle klasycznej deski o jednakowych wymiarach układa się tak, by krótszy bok jednej łączył się z dłuższym bokiem drugiej pod kątem prostym. Dziś wzór ten przechodzi renesans popularności. Chętnie decydują się na niego miłośnicy estetyki vintage czy stylizacji inspirowanych Ameryką lat 60. W światowych trendach prawdziwym hitem obecnie jest jednak elegancka jodła francuska. W tym wzorze krótszy bok klepki przycinany jest pod kątem 45 stopni – tworzy kształt grotu strzały. Tak zamontowana podłoga świetnie sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w stylu glamour czy scandi, jest też oryginalnym wyborem do mieszkań zaaranżowanych zgodnie z filozofią hygge. Obecnie na rynku znaleźć można jodłę francuską produkowaną w dwóch wariantach – na bazie deski (o szerokości np. 120–150 mm) lub parkietu (o szerokości np. 60–70 mm). W dużych pomieszczeniach warto zdecydować się na wybór deski, natomiast parkiet optycznie powiększy mniejsze wnętrza.
Autor: Anna Lewczuk