WNĘTRZA
Energooszczędne baterie do łazienki
www.dornbracht.com
Dzisiejsze baterie łazienkowe są skonstruowane tak, aby użytkownik nie zużył zbyt wiele wody. Oczywiście, można „oszukać system” i na przekór termostatom, czujkom ruchu i perlatorom wpatrywać się bez celu w domowe źródełko. Ale po co?
Zadanie, jakie postawiono przed bateriami łazienkowymi, jest proste: oszczędzanie wody. Może wyglądać pięknie, może błyszczeć i zachwycać kaskadą spadającej wody, może nawet świecić w ciemności i reagować rześkim strumieniem na każde machnięcie ręką, ale musi przede wszystkim realizować cel, do którego bezwzględnie została stworzona.
Zanim wybierzesz
Do wyboru mamy kilka rodzajów baterii łazienkowych. Baterie stojące montowane są w otworach wanny lub umywalki i występują najczęściej w postaci jedno- lub dwuotworowej. Fabrycznie otwory umieszczane są w umywalce lub wannie, ale równie dobrze możemy je wykuć np. w kamiennym blacie, w odpowiedniej odległości od misy umywalki. Na rynku dostępne są również baterie trzy- i czterootworowe, ale najszybciej spotkamy je w luksusowym salonie wyposażenia łazienek lub... w pięciogwiazdkowym hotelu. Ze względu na wyższą cenę i bardziej skomplikowany montaż, nie są widokiem codziennym.
Baterie naścienne (podtynkowe), jak sama nazwa wskazuje, montowane są do ściany, a w związku z tym wymagają wcześniejszego przygotowania podczas prac remontowych. Warto pamiętać, że duże znaczenie w późniejszym użytkowaniu baterii ma wysokość, na jakiej zostanie zamontowana. Ujście przewodów wody ciepłej i zimnej powinno znajdować się ok. 15–20 cm nad umywalką i 10–18 cm nad wanną.
Dobry uchwyt...
Inny podział rozróżnia baterie jedno- i dwuuchwytowe. Te pierwsze są łatwiejsze w obsłudze, bo pozwalają jednym ruchem ustawić odpowiednią temperaturę wody i siłę strumienia. Z kolei baterie dwuuchwytowe, z dwoma kurkami, są może mniej precyzyjne w obsłudze, ale za to bardziej eleganckie. Kurki traktowane są wówczas jako jeden z elementów dekoracyjnych luksusowo urządzonej łazienki. Ustawienie precyzyjnej temperatury ułatwią nam baterie z termostatem, które nie tylko dbają o komfort użytkowania, ale i oszczędność wody.
...albo jego brak
Jedna z telewizyjnych reklam samochodów pokazuje, jak za pomocą ruchu stopy można otworzyć bagażnik samochodu, gdy ręce mamy zajęte zakupami. Ten pomysł wykorzystano wcześniej w bateriach łazienkowych, szczególnie tych montowanych w przestrzeniach publicznych. Higieniczna aplikacja wody bez konieczności dotykania uchwytów stosowana jest również w prywatnych domach. Doceniają ją m.in. rodzice małych dzieci, których wizyty w łazience z powodu brudnych rąk ich pociech są niezwykle częste.
Wylewka idealna
Warto pamiętać o odpowiedniej długości wylewki. Zbyt krótka nie pozwoli nam komfortowo umyć rąk, napełnić miski czy opłukać zlewu. Wylewka, w której perlator ustawiono pod ostrym kątem, przy każdym odkręceniu kurka będzie ochlapywała nam ubrania i podłogę. Zastanówmy się też nad mobilnością wylewki. Ruchoma pozwoli precyzyjniej umyć umywalkę lub wannę, ale pozostawiona w nieodpowiedniej pozycji, może spłatać figla i zalać blat lub podłogę. Wylewka zamontowana na stałe przetrwa dłużej bez konieczności wymiany uszczelek w miejscach ruchomych, ale uniemożliwi wstawienie do umywalki większej miski.
Autor: Aneta Gawędzka‑Paniczko