WNĘTRZA
Komfortowa strefa prysznica
Prysznic przestał być tylko codziennym obowiązkiem, stał się źródłem przyjemności i relaksu. Podtynkowe zestawy prysznicowe, różnorodne efekty strumieni wody, niewidzialne brodziki i otwarte kabiny walk‑in wyznaczają jasny cel – maksimum komfortu.
Z brodzikiem czy bez?
To jedno z najistotniejszych pytań, jakie powinien zadać sobie inwestor, planujący strefę prysznica. Może on bowiem zdecydować się na kabinę w komplecie z brodzikiem, bądź dobrać dowolny model i dopasować do niego rodzaj i wielkość kabiny. Może również zrezygnować z brodzika i zamontować kabinę bezpośrednio na posadzce. Wówczas istotny jest nie tylko odpowiedni spadek podłogi, ale także odpływ – dekoracyjny lub minimalistyczny, punktowy lub liniowy. Zadbajmy o to, by jego przepustowość była dopasowana do wydajności zestawu prysznicowego. Posadzka w takiej strefie prysznicowej powinna być odporna na ciągłe działanie wody.
Najmodniejsze trendy w strefie prysznica to brodziki podtynkowe, które są praktycznie niewidoczne, a także brodziki niemal całkowicie zlicowane z podłogą. Takie rozwiązania mają same zalety – szybko odprowadzają wodę, są bezpieczne dla dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. Ponadto sprawdzają się zarówno w małych, jak i dużych łazienkach, otwierając przestrzeń prysznica i czyniąc go nie tylko wygodną, ale także atrakcyjną wizualnie. W ofercie producentów możemy zamówić różnorodne wymiary brodzików, większość z nich oferuje także rozwiązania na zamówienie, dzięki czemu nasza strefa prysznica może znacznie przekroczyć powierzchnię jednego metra kwadratowego.
Woda źródłem inspiracji
Popularna „słuchawka", czyli rączka prysznicowa wraz z wężem i towarzyszący im drążek z uchwytem o regulowanej wysokości powoli przechodzą do lamusa. Świetnie sprawdzały się w łazienkach z wanną i dodatkową funkcją prysznica, jednak w nowoczesnej łazience warto zainwestować w rozbudowany system prysznicowy, czyli kompleksowe rozwiązanie, które w zależności od potrzeb może zawierać najróżniejsze, zaawansowane funkcje – kilka rodzajów strumieni wody, ustawionych na odpowiednich wysokościach, dysze masujące, bicze wodne, dodatkowe oświetlenie pełniące rolę chromoterapii, a nawet płynącą z głośnika muzykę. Taki system mogą tworzyć punktowe natryski montowane podtynkowo bądź górne głowice prysznicowe znajdujące się na wielofunkcyjnym panelu lub głowice wbudowane w sufit zintegrowane z elektronicznym systemem sterowania strumieniami.
Nie tylko w czterech ścianach
Możliwości technologiczne sprawiają, że nowoczesne kabiny prysznicowe mogą otrzymywać różnorodne kształty. Wśród najpopularniejszych są półokrągłe, kwadratowe, prostokątne, a nawet wielokątne. Możemy w nich zastosować dowolny sposób otwierania drzwi – suwany, uchylny, wahadłowy lub harmonijkowy. Szukając odpowiedniej kabiny do łazienki, powinniśmy zwrócić również uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane. Do wyboru są szkło hartowane oraz tworzywo sztuczne – polistyren. Pierwszy z materiałów spotykany jest w droższych modelach, a jego powierzchnia może mieć różną strukturę: gładką, przezroczystą, matową, a także z wytłoczonymi lub nadrukowanymi wzorami. Szkło pokrywane jest przez producentów specjalnymi powłokami, ułatwiającymi utrzymanie ich w czystości, dzięki którym na powierzchni kabiny nie tworzą się zacieki. Polistyren jest tańszy, ale bardziej podatny na przebarwienia i znacznie mniej trwały niż szkło.
W modnej strefie prysznica warto postawić na kabinę walk‑in. Ten typ kabiny maksymalnie otwiera prysznic na pozostałą część wnętrza. Rezygnujemy tu z jakichkolwiek ruchomych elementów, ograniczając się jedynie do czystych tafli szkła, tworzących rodzaj niewidocznej przegrody. Ich ascetyczna, prosta forma pozwala w pełni wyeksponować elementy dekoracyjne łazienki lub oryginalną architekturę. Kabina walk‑in nie ingeruje w przestrzeń, ona się do niej dopasowuje, nie tworząc niepotrzebnych barier.
Jakim typem prysznicowym jesteś?
Typ biorący prysznic dla przyjemności – lubi poddawać pieszczocie ciało i ducha. Osoby biorące prysznic dla przyjemności spędzają dużo czasu w łazience i szukają odprężenia. Lubią czuć jak codzienne napięcia odpływają kropla po kropli. Gdy woda otula ich jak ciepły deszcz, nic i nikt nie wytrąci ich ze stanu przyjemności. Chodzi im nie tylko o pielęgnację ciała, ale także o wytchnienie dla duszy. Dla osób stawiających na przyjemność najodpowiedniejszy jest strumień, w którym każda pojedyncza kropla wzbogacona powietrzem płynie z dyszy o dużej średnicy.
Typ biorący prysznic dla efektu – pragnie zastrzyku energii. Kiedy osoba stawiająca na efekt wchodzi pod prysznic, potrzebuje przede wszystkim odświeżenia – do tego czas ma dla niej pierwszorzędne znaczenie. Zwykle wystarczy tylko kilka minut pod prysznicem. Prysznic ma mieć błyskawiczne działanie. Na przykład szampon – musi dać się wypłukać z włosów szybko – w przeciwnym razie takie osoby stają się niecierpliwe. Temu wyzwaniu sprosta intensywny strumień, który płynie z dysz o małej średnicy.
Typ zorientowany na określone partie ciała – usuwa za pomocą prysznica napięcie z całego dnia. Prysznic ukierunkowany musi być intensywny, aby uwolnić mięśnie od napięć. Osoby biorące prysznic w ten sposób chcą czuć się rozluźnione, wolne od obciążeń i gotowe na odprężający wieczór lub kolejny trening. Strumień, którego pojedyncze strumienie rotują wokół własnej osi, masuje ciało dokładnie tam, gdzie to konieczne.
Źródło: Hansgrohe
Rodzaje kabin:
Narożne – przeznaczone do montażu w rogu łazienki, zajmują niewiele miejsca, dlatego polecane są do małych łazienek; mogą różnić się kształtem w zależności od rodzaju brodzika.
Przyścienne – jedna ściana styka się w nich ze ścianą łazienki, na której zamontowany jest system prysznicowy.
Wolno stojące – nie stykają się z żadną ścianą łazienki, zajmują najwięcej miejsca, dlatego najlepiej sprawdzają się w dużych łazienkach i salonach kąpielowych. Są atrakcyjne, nadają łazience nowoczesny, oryginalny styl.
Wnękowe – montowane są w nich tylko drzwi, reszta to wnęki. Możemy wykorzystać gotową wnękę znajdującą się w łazience lub specjalnie zbudować ją z płyt gipsowo‑kartonowych obłożonych płytkami.
Autor: Maria Kubala