WNĘTRZA
Wanny, toalety, umywalki - wybieramy ceramikę do łazienki
Kaldewei
Prostokątne, owalne, asymetryczne, kolorowe, z zaokrąglonymi brzegami lub wpasowane w zabudowę – bogaty wybór kształtów i kolorów ceramiki łazienkowej pozytywnie nas zaskoczy. Nie musimy się ograniczać – możemy stworzyć przestrzeń idealnie dopasowaną do naszych potrzeb.
Niezależnie od tego, czy w łazience hołdujemy minimalistycznym formom gwarantującym przejrzystość stylu, kochamy romantyczne lub ponadczasowe aranżacje, czy mamy silną potrzebę eksperymentowania – na rynku wyposażenia łazienkowego znajdziemy propozycje, które pozwolą zrealizować nawet najbardziej ekscentryczne wizje. Wybór ceramiki do łazienki nie jest jednak prosty i zazwyczaj budzi wiele emocji. Bogata oferta modeli umywalek, wanien, misek WC i bidetów otwiera przed nami możliwości indywidualnego kreowania przestrzeni i pełnego jej spersonalizowania. Nie możemy jednak zapominać, że funkcjonalne i praktyczne rozwiązania w łazience gwarantują nie tylko codzienny komfort użytkowania, ale też realne oszczędności w domowym budżecie.
Jak w kalejdoskopie
Oryginalna umywalka jest w stanie całkowicie zmienić wystrój łazienki. Przebierać możemy w najróżniejszych formach – pożądanych w minimalistycznych łazienkach prostych, kubistycznych kształtach, bądź znacznie bardziej finezyjnych – okrągłych lub owalnych. Zaawansowana technologia pozwala zaprojektować umywalkę w dowolnym kształcie, na przykład kropli lub rozlanej plamy, a nawet łódki czy krateru. Jeszcze większy wybór znajdziemy wśród modeli wolno stojących. Warto zwrócić uwagę na projekty vintage (np. stylizowane na beczki ogrodowe, albo wyciosane w bryle kamiennej lub drewnie), a także nowoczesne – podświetlane, o prostej, oszczędnej formie, często zwężającej się ku dołowi. Od kilku lat niesłabnącą popularnością cieszą się też umywalki nablatowe i takie, które możemy ukryć w zabudowie meblowej. Nowoczesne modele bywają wyposażone w dodatkowe praktyczne półki. Hitem tego sezonu w ceramice łazienkowej jest kolor! Różnobarwne umywalki, ale też wanny, bidety i miski WC barwione w masie, a także modele wykończone metaliczną, błyszczącą powierzchnią mogą stanowić interesujący akcent kolorystyczny w minimalistycznych, jednolitych łazienkach lub salonach kąpielowych, gdzie króluje barokowy glamour.
Królowa relaksu
Nowoczesna wanna powinna być oryginalna i przede wszystkim... wygodna. To niekwestionowana królowa relaksu, ale też element wnętrza łazienkowego, który zasługuje na odpowiednie wyeksponowanie. Współczesne wanny to prawdziwe dzieła sztuki od których trudno oderwać wzrok. Mogą być wykonane z najróżniejszych materiałów – ceramiki, akrylu, kompozytu, stali emaliowanej, konglomeratu, kamienia czy żeliwa, a nawet drewna i hartowanego szkła. Najpopularniejsze wanny akrylowe coraz częściej wykonywane są z dwóch warstw akrylu, pomiędzy którymi dochodzi do cyrkulacji powietrza. Modne są też modele odchudzone (z cienkimi rantami), które wzmacniane są włóknem szklanym i posiadają podwójne dno. Co do kształtu – wybór jest równie bogaty, jak w przypadku umywalek – możemy zdecydować się na modele prostokątne, owalne, asymetryczne lub głębokie. O różnicach decydują detale – sposób wyprofilowania powierzchni wewnętrznej, unikalny wzór, dodatkowe akcesoria lub zewnętrzna obudowa.
Od strony praktycznej
Wiszące miski WC montowane na stelażach, wygodne i ekonomiczne systemy spłukiwania, a także wolno opadające deski to rozwiązania, do których już przywykliśmy i zaakceptowaliśmy je w naszych łazienkach. Jednak współczesny świat oszalał na punkcie sedesów bezrantowych (bezkołnierzowych) i inteligentnych systemów myjących. To pierwsze rozwiązanie to największa innowacja ostatnich lat, zapewniająca łatwiejsze utrzymanie misek WC w czystości. Prosta bezrantowa konstrukcja przypomina bardziej umywalkę niż sedes. Dzięki niej system spłukiwania i dystrybucji wody w tych modelach działa ekonomiczniej i pozwala oszczędzać wodę. Wśród nowości warto też zwrócić uwagę na inteligentne rozwiązania w miskach sedesowych – podświetlane strumienie, podgrzewane deski, wbudowane pochłaniacze zapachów i inteligentne, samo spłukujące się urządzenia sterowane za pomocą pilota.
Wybierając ceramikę (także umywalki i wanny) pamiętajmy, aby dzięki zastosowanym w niej powłokom antybakteryjnym aplikowanym na etapie produkcji, była ona łatwa w utrzymaniu w czystości. Dzięki nanotechnologii woda i zabrudzenia nie wnikają w powierzchnię umywalki lub wanny, a jedynie po niej spływają. My z kolei oszczędzamy czas i pieniądze!
Autor: Maria Kubala