WNĘTRZA
Kamień we wnętrzu
Granit, trawertyn, marmur, onyks, kwarcyt... Szlachetny kamień we wnętrzach przypomina elegancką biżuterię. Dodaje im uroku i jest ponadczasowy.
Od wieków przypisuje się im tajemne właściwości magiczne, a nawet lecznicze. Już w Starożytności uważane były za jedne z najcenniejszych i najbardziej ekskluzywnych materiałów budowlanych, rzeźbiarskich i architektonicznych. Szlachetne granity, delikatne trawertyny, bogato użylone marmury i zjawiskowe onyksy przybywają do nas z Bliskiego Wschodu, Ameryki Południowej lub gorącej Afryki.
Szlachetne kamienie we wnętrzu przypominają biżuterię dobieraną do ubioru dystyngowanej damy. Intensywnymi barwami ożywiają powściągliwość surowych kompozycji, a przestrzeniom klasycznym nadają delikatną nutę ekstrawagancji. Na ich niepowtarzalne zabarwienie, ziarnistość i czarujące rysunki wpływają przede wszystkim warunki klimatyczne. Charakterystyczne dla środowisk, w których występują.
— Postęp cywilizacyjny oraz otwarcie się gospodarek poszczególnych krajów na globalny przepływ towarów sprawiły, że dostęp do szerokiej oferty kamienia naturalnego stał się o wiele prostszy. Możemy zatem w pełnej krasie podziwiać różnorodność kolorystyczną najrzadszych gatunków i korzystać z naturalnego bogactwa wszystkich rejonów świata — mówi Artur Zawadzki, ekspert z Galerii Luxury House z Tereszyna k. Lublina.
Przybysze z daleka
Egzotyczne kamienie o wyjątkowych walorach użytkowych i dekoracyjnych sprowadzane są z najdalszych zakątków naszej planety. Wydobywane są m.in. we Włoszech, w Indiach, Pakistanie, Turcji czy odległej Australii.
— Nie możemy oczywiście zapomnieć o przebogatym w niezwykłe kamienie kontynencie afrykańskim. Jednym z wiodących regionów w zakresie wydobycia kamieni naturalnych jest Brazylia. Ze względu na wysokie zróżnicowanie geologiczne, w kraju tym można spotkać skały o niepowtarzalnym zabarwieniu — dodaje Artur Zawadzki.
W miłosnym uścisku
Z Brazylii właśnie pochodzi Iron Red – niezwykle rzadki kwarcyt o intrygującej barwie, uważany za kamień będący źródłem dobrych emocji. Przyciąga wzrok udanym połączeniem karminowej czerwieni i metalicznej szarości, które splatają się i przenikają, w zależności od zastanych scen świetlnych. To mieszanka wręcz hipnotyzująca i... dodająca odwagi! Być może dlatego Iron Red polecany jest do wnętrz awangardowych, dla osób otwartych na nowe doświadczenia i niebanalnych. Czerwony kwarcyt pięknie zaprezentuje się jako oprawa kominka, tworząc wspaniałą scenę dla namiętnego tańca rozgrzanych płomieni. Wyrazisty akcent na posadzce lub ścianie sprawdzi się we wnętrzach utrzymanych w chłodnej tonacji. Szkło, stal nierdzewna czy zimny beton są idealnym towarzystwem dla tego kamienia. Ze względu na rozproszone złoża, pozyskiwanie i obróbkę wymagające zaawansowanej technologii, Iron Red jest materiałem wysoko cenionym przez kamieniarzy.
Piękność z kosmosu
W Ameryce Południowej pozyskiwany jest również Meteorus, surowiec należący do grupy skał metamorficznych. Wyjątkowy wygląd zawdzięcza zatopionym w sobie piropom, dzięki którym jego rysunek wygląda jak obraz oglądany pod mikroskopem. Nazwa, widocznych w strukturze kamienia granatów, pochodzi od greckiego słowa piropos, które oznacza „podobny do ognia”. Jest to nawiązanie do głębokiej, czerwonej barwy minerałów, którym przypisuje się właściwości terapeutyczne. Równie dostojnie prezentuje się kamień o kosmicznej nazwie i równie nieziemskim wyglądzie. Kosmus łączy metaliczną szarość z ciepłem bursztynu, a przy odpowiednim oświetleniu mieni się niezliczoną ilością złotych drobinek. Tak ekskluzywną, połyskującą szatą możemy ozdobić ściany reprezentacyjnych wnętrz lub przykryć blaty kuchenne. Firmy oferują kamień w postaci płyt, w wersji polerowanej lub w tzw. „skórzanym wykończeniu”.
Żylasta struktura
Wielbiciele egzotycznej roślinności z pewnością zwrócą uwagę na wyraziste rysunki na powierzchniach ozdobnych marmurów. Najbardziej znane i lubiane przez inwestorów są odmiany Forest Brown, Forest Green i Forest Gold. Oblicza marmurowych płyt zachwycają gęstą siecią malowniczych żyłek, żyłeczek i żył, tworzących abstrakcyjne kompozycje, które przywodzą na myśl gęstwinę tropikalnych pnączy. Na rynku granitów z kolei interesującą nowością jest Brownie, czarny jegomość, zwracający uwagę białymi i brązowymi dodatkami. Tak jak większość naturalnych kamieni, oferowany jest w wersji polerowanej, jak i w wykończeniu postarzanym. Granit jest jednym z najtwardszych i najodporniejszych kamieni. Dlatego cieszy się ogromną popularnością jako materiał na posadzkę, schody, parapety zewnętrzne i wewnętrzne lub blat kuchenny.
— Dzięki różnym sposobom obróbki powierzchni kamienia, takim jak szczotkowanie, antykowanie, młotkowanie czy płomieniowanie, nie jesteśmy skazani wyłącznie na połysk. Uzyskujemy też, modne w ostatnim czasie, powierzchnie matowe lub półmatowe. Ten sam kamień naturalny w wersji polerowanej uzyska zupełnie inną barwę i właściwości, jeśli zostanie wyszczotkowany. Daje to wiele możliwości komponowania elementów pochodzących z tego samego gatunku, ale w różnych tonacjach kolorystycznych — zwraca uwagę Artur Zawadzki.
Alabastrowe oblicze
Na osobną opowieść zasługuje olśniewający onyks, o którym rzec można, że jest obrazem malowanym pędzlem natury. Zapierające dech w piersiach alabastry kalcytowe dostępne są w stonowanych, piaskowych barwach i brązach, ale też intensywnych odcieniach fioletu lub zieleni. Krystaliczne grafiki widoczne na ich powierzchniach, po przecięciu i zestawieniu lustrzanych odbić tworzą zjawiskowe, symetryczne kompozycje. Chętnie wykorzystuje się je jako ozdobne okładziny ścienne, materiał wykończeniowy łazienek, ekskluzywny dodatek do przeszkleń lub dekoracje stref kominkowych. Dzięki właściwościom przepuszczania światła, alabastry efektownie wyglądają w podświetleniu, roztaczając wokół siebie hipnotyzującą, tajemniczą aurę. Onyks sprawdzi się jako blat eleganckiego mebla. Podobnie jak inne kamienie, wykorzystywany jest też do wyrobu umywalek oraz przedmiotów dekoracyjnych, takich jak lampy, misy lub wazony.
— Nie sposób wymienić wszystkie egzotyczne materiały kamienne. Każde nowe wydobycie sprawia, że na miejsce powszechnie już znanych surowców, pojawiają się kolejne granity, kwarcyty, onyksy i marmury, których kolorystyka za każdym razem bardziej fascynuje. Kiedy jedno złoże się kończy, pojawia się kolejne, skąd czerpany jest materiał o niespotykanym dotąd zabarwieniu i wzorze — opowiada ekspert.
Potencjał dekoracyjny
Również pomysłów na kreatywne wykorzystanie kamieni naturalnych, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, stale przybywa. Jako płyty elewacyjne, wykończenie cokołów, kominów czy murków ogrodowych sprawdzą się: gnejs, łupki rustykalne, piaskowce lub kwarcyty. Ze względu na dobre magazynowanie i przewodzenie ciepła, kamień wykorzystuje się także do produkcji dekoracyjnych grzejników.
— Powszechnie stosowane posadzki kamienne, parapety, blaty kuchenne i łazienkowe czy schody, dzięki nietypowym, egzotycznym materiałom nabierają nowego wyrazu. Okładziny ścienne czy też obudowy kominkowe są coraz częściej eksponowane jako elementy bogato zdobiące pomieszczenie — opowiada Artur Zawadzki.
Dokonując wyboru surowca, warto myśleć praktycznie. Powierzchnie wymagające częstego wycierania, wykończmy łatwiejszym do utrzymania w czystości kamieniem polerowanym. Właściwości antypoślizgowe zapewnią natomiast bezpieczniejsze powłoki piaskowane, płomieniowane lub młotkowane. Jeśli w łazience marzy się nam przytulny trawertyn, zdecydujmy się na wersję żywicowaną. Transparentna żywica zamknie pory kamienia, dzięki czemu sprawdzi się on również w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.
Szlachetna bruzda
W naturze skały tkwi ogromna siła, ale gwarancją trwałości i estetycznego wyglądu jest systematyczna pielęgnacja i konserwacja kamienia.
— Pierwszym krokiem jest impregnacja, która pomaga chronić naturalny materiał przed zabrudzeniami. Do pielęgnacji wskazane są środki, które nie pozostawiają smug ani zacieków. Warte polecenia są także produkty pogłębiające naturalny kolor kamienia. Należy pamiętać, że do konserwacji naturalnych kamieni powinno się stosować wyłącznie środki specjalne, przeznaczone do tego typu powierzchni. Tylko właściwie dobrany produkt pomoże kamiennej podłodze czy okładzinie ściennej zachować piękny wygląd na długie lata — radzi Adam Sobczak, ekspert z firmy HG Polska.
A kiedy dostrzeżemy już pierwsze zmarszczki na wiekowych obliczach kamieni, pamiętajmy – to nie starość, ale wciąż dojrzewająca, pełna szlachetnych rysów uroda...
Autor: Anna Lewczuk