WNĘTRZA
Nowoczesna strefa prysznica
Morska bryza czy ciepły letni deszcz? Aksamitny dotyk kompozytu czy chropowatość betonu? Dyskretnie ukryta czy efektowna, barwna, widoczna od pierwszego spojrzenia? Nowoczesna strefa prysznicowa dopasuje wrażenia zmysłowe do naszych indywidualnych preferencji.
Wbudowane w sufit deszczownice, płaskie, zlicowane z podłogą brodziki i niewidoczne odpływy, otwarte kabiny walk in, urządzenia sterowane na pilota czy ukryte w ścianie systemy hydromasażu. Współczesna strefa prysznicowa jest nowoczesna i w pełni dopasowana do naszego stylu życia i upodobań. Wpisuje się w trend likwidowania architektonicznych barier i staje się miejscem, w którym zbędne przedmioty zostają ograniczone do minimum. Systemy przeszkleń coraz częściej pozwalają na płynne połączenie sypialni z prysznicem. Ta nowoczesna przestrzeń, choć ograniczona do minimum, nie jest przy tym pozbawiona funkcjonalności. Wręcz przeciwnie – dzięki inteligentnym rozwiązaniom staje się jeszcze bardziej komfortowa.
Przyjemność pod stopami
Tradycyjne brodziki odchodzą już w zapomnienie. Ich następcami są ultrapłaskie powierzchnie, które zapewniają możliwość licowania ich z podłogą. Producenci prześcigają się w sposobie dekoracji nawierzchni brodzików i osiągania efektów strukturalnego wykończenia. Niektóre są porowate jak beton, choć odpowiednio zabezpieczone, więc nie chłoną wody. Inne mają aksamitną delikatną teksturę, albo przywodzą na myśl strukturę drewna, kamienia, płytek ceramicznych czy naturalnej skały. Są nawet takie, w którym zatopione zostały fluorescencyjne drobiny świecące w ciemnościach. Niezależnie od tego, w jaki sposób zostały wykończone, wszystkie powinny być antypoślizgowe.
Innowacją jest możliwość dopasowania nowoczesnych brodzików do każdej strefy prysznicowej – od największej w luksusowym salonie kąpielowym po niewielką, w małej kawalerskiej łazience. Wybór kształtów, kolorów i rozmiarów jest bardzo szeroki. Producenci coraz częściej idą też w kierunku strefy prysznicowej spersonalizowanej i oferują nawierzchnie prysznicowe na indywidualny wymiar.
W strugach deszczu
Podstawowym elementem nowoczesnego prysznica jest deszczownica. Może być wbudowana w sufit, bądź zainstalowana na relingu. Głowica może przybierać kształt koła, kwadratu bądź prostokąta.
Prysznic pod deszczownią to nie tylko higiena, ale również dodatkowa przyjemność związana z delikatnym masażem. Strugi wody w postaci rozproszonych strumieni opływają ciało z każdej strony, co pozytywnie wpływa na skórę i układ krążenia. Kąpiel jest bezpieczna, gdyż woda spływa z góry, a w rękach nie trzeba trzymać rączki prysznicowej. Wygodne i łatwe przełączanie strumienia z deszczowni na rączkę natryskową zapewnia niezawodny przełącznik z ceramiczną wkładką.
Tego rodzaju armatura jest także doskonałą ozdobą łazienek. W zależności od preferencji można wybrać urządzenie o nowoczesnym lub tradycyjnym wzornictwie. Interesującą propozycją są też deszczownice montowane do sufitu oraz z podświetlanymi wylewkami, a także systemy bezdotykowe, które przestają być powoli wyłącznie wyposażeniem ośrodków SPA. Łatwe w montażu inteligentne panele instaluje się zamiast tradycyjnych zestawów ze słuchawką. Woda uruchamiana jest w nich automatycznie po zbliżeniu ciała do sensora i płynie tak długo, jak długo pozostajemy pod prysznicem.
Strumień – lekarstwo na wszystko
Producenci systemów prysznicowych oferują coraz większą paletę zmysłowych strumieni, które mają nas pobudzić do działania bądź zrelaksować po ciężkim dniu. Dzięki wzbogaceniu kropel powietrzem, możemy poczuć na skórze łagodny letni deszcz, z kolei silniejszy strumień podziała na nas energetycznie. Wirujący i masujący usunie napięcie mięśniowe spowodowane nadmiernym stresem.
W strefie prysznicowej możemy również zainstalować hydromasaż w postaci panela bądź wbudowanego w ścianę zestawu dysz. Do wyboru jest zwykle kilka programów masujących, wśród których warto zwrócić uwagę na masaż limfatyczny. Dzięki naprzemiennym strumieniom ciepłej i zimnej wody, poprawia krążenie i ujędrnia ciało. Masaż stóp za pomocą dysz zamontowanych w powierzchni brodzika, bądź aroma- i chromoterapia, czyli leczenie zapachami i kolorami, to dodatkowe funkcje systemów hydromasażu.
Autor: Maria Kubala