WNĘTRZA
Oświetlenie domu krok po kroku
Oświetlenie domu nie tylko zastępuje światło dzienne po zmroku, ale także tworzy w nim szczególną atmosferę i wpływa na samopoczucie domowników. Umiejętnie zaaranżowane w pełni wydobędzie urodę wnętrz – podkreśli ich atuty i ukryje mankamenty.
Fantazyjne żyrandole, lampy wiszące, plafoniery, kinkiety, smukłe lampy podłogowe, stołowe, halogeny czy ledy... Możliwości jest wiele, wystarczy pójść do najbliższego sklepu z oświetleniem, a mnogość kształtów, kolorów i koncepcji przyprawi nas o zawrót głowy. Szeroki wybór nie oznacza jednak prostej decyzji. Wręcz przeciwnie, wtedy łatwo popełnić błąd i na przykład postawić na oryginalną formę, zapominając o funkcji. Dobry plan jest kluczem do sukcesu!
Krok 1.
Działaj strategicznie
Rozplanowanie instalacji elektrycznej powinniśmy przewidzieć już na etapie projektu. Najistotniejsze jest ustalenie poszczególnych stref funkcjonalnych domu lub mieszkania. Pomoże nam w tym wizualizacja aranżacji wnętrz. Gdzie będzie kuchnia, jadalnia, salon, w którym miejscu ustawimy łóżko w sypialni, biurko w gabinecie czy powiesimy obraz. Ten plan będzie podstawą do rozmieszczenia punktów elektrycznych, włączników, opraw i gniazdek.
Krok 2.
Rozprosz mrok
Pamiętajmy, że podstawową funkcją oświetlenia jest efektywne zastąpienie światła dziennego. Dlatego wszystkie pomieszczenia powinny być oświetlone równomiernie, zapewniając łagodne dla oczu światło rozproszone. Do takich celów najlepsze są lampy sufitowe umieszczone w centralnym punkcie pomieszczenia – żyrandole, lampy wiszące, plafony, punkty halogenowe. Taki typ oświetlenia nazywamy ogólnym. Odpowiada ono za jednolite światło we wnętrzu, unikajmy więc zamkniętych kloszy i opraw dających punktowe snopy światła – takie rozwiązania sprawdzą się w dekoracyjnej roli.
Krok 3.
Tam, gdzie jest potrzebne
Do pracy w kuchni, do jedzenia przy stole, wykonywania makijażu czy czytania w łóżku... wszędzie tam przyda się oświetlenie miejscowe. Takie światło dba o nasze oczy – pobudzi do działania lub będzie sprzyjać odprężeniu. Lampy, którym powierzymy taką funkcję będą emitowały światło dokładnie tam, gdzie chcemy. W tej grupie znajdą się lampy podłogowe, stołowe, na biurko, kinkiety, a nawet lampy wiszące oświetlające np. stół lub toaletkę.
Krok 4.
Graj światłocieniem
Dekoracyjne akcenty świetlne budują nastrój, pozwalają na grę światła i cienia, eksponując architekturę wnętrza. Ale nie tylko – światłem podkreślimy efektowną dekorację ściany lub obraz, cenny przedmiot, zaznaczymy strefy funkcjonalne. W dekoracyjnej funkcji światła bardzo przydatna okazuje się technologia ledowa, dzięki której możemy rozjaśniać wnęki, krawędzie sufitu, podłogi, fronty mebli, grzejniki i lustra.
Autor: Maria Kubala