WNĘTRZA
Ściana na wolności
Fot. Dunin, www.dunin.eu
Raz spogląda w przyszłość zza tafli lakierowanego szkła. Innym razem, niczym pradawny człowiek, otula się ręcznie zszywaną, naturalną skórą. Pomysłowo ubrana ściana potrafi roztaczać we wnętrzach czar i nadawać im niezwykły urok.
Pomalowana na biało wielu osobom źle się kojarzy. Pokrycie jej zwyczajną farbą na ulubiony kolor to trochę za mało, aby osiągnąć oryginalne efekty. Tapety? Niektórym z nas florystyczne motywy i geometryczne wzory już dawno się znudziły. Co zatem zrobić, aby zamienić ścianę w powierzchnię, od której nie można oderwać oczu? Sięgnijmy po innowacyjne rozwiązania i nietypowe materiały. Efekt – jak i solidna ściana – jest murowany!
Dziś chyba nikomu już nie wystarczy, że ściana odgrywa rolę konstrukcyjno-ozdobną. Wyposażamy ją zatem w najnowsze technologie, aby mogła sprostać bardziej spektakularnym wymaganiom. Ściana może też służyć do... przytulania, a jeśli trzeba, jasno zaświeci! Wszystko za sprawą miękkich okładzin z pikowanej skóry oraz podświetlanych i drążonych za pomocą zaawansowanych technik paneli kamiennych. Trójwymiarowe panele nie muszą być jednak wykonane z kamienia. Możemy wybierać produkty z lżejszych materiałów, na przykład z kompozytowej okładziny, które nie tylko ozdobią nasze wnętrza, ale i ochronią je przed hałasem.
Alternatywą dla tradycyjnych tapet są dziś okładziny powstające w technice termoformowania. Poddawane temu procesowi zyskują wyczuwalną i doskonale widoczną fakturę. Na uwagę zasługują też wzory do złudzenia przypominające ceramikę rodem z Hiszpanii. Zachwycają bogactwem barw, a do wnętrz wprowadzają niesamowitą dawkę energii. Poza tym, naprawdę trudno je odróżnić od prawdziwej mozaiki! Niespodzianką mogą być też dekoracyjne maty o fakturach imitujących skórę krokodyla, metal, kamień czy drewno.
Ściana pomalowana specjalistyczną farbą tablicową staje się miejscem twórczej ekspresji. Jeśli pokryjemy ją dodatkowo tapetą magnetyczną, zamieni się w powierzchnię do eksponowania zdjęć czy ważnych informacji. Za pomocą szklanych podświetlanych paneli możemy wyczarować ze ścian dowolne obrazy – kojące pejzaże, zwariowane abstrakcje czy zdjęcia z miejsc przywołujących najpiękniejsze wspomnienia. Producenci zaskakują też materiałami używanymi do produkcji okładzin ściennych. Co powiecie na to, aby pokryć ścianę szkłem, korkiem albo ręcznie szytą tkaniną wytworzoną z... kory? Korę tę pozyskuje się z drzew Mutuba, a następnie przetwarza w elastyczne włókna za pomocą bardzo starych technik. Każdy kawałek materiału powstaje z surowca pochodzącego z jednego drzewa. Dekoracja jest naprawdę ekskluzywna, stąd też jej wysoka cena.
Wolność w kreowaniu przestrzeni zapewni beton – od wieków znany w historii budownictwa. Dotychczas kojarzony ze smutną szarością, współcześnie robi furorę we wnętrzach. Materiał działa na wyobraźnię wielu projektantów, gdyż mimo surowej estetyki pozostaje surowcem niezwykle wdzięcznym. Zaskakuje fakturą i eleganckim zestawem stonowanych odcieni. Choć powściągliwy w wyrazie, nie można mu odmówić wizualnej ekspresji.
Autor: Anna Lewczuk