WNĘTRZA
Wnętrze w karuzeli barw
Fot. Kare Design/Czerwona Maszyna
Paradoksalne formy i odważne kontrasty z werwą wkraczają do wnętrz zwariowanych mieszczuchów. A ci, w ekscytującym towarzystwie gwiazd filmowych, ukochanych idoli i bohaterów komiksów, z twórczą ochotą balansują na granicy kiczu.
Młode duchem przestrzenie są jak kompozycja surrealistycznego obrazu i szaleńczy taniec kolorów w niezrozumiałej abstrakcji. Sztuka popularna rodziła się w duchu licznych skandali, ale dziś swoboda twórcza nie wzbudza już większych protestów. Zajrzyjmy zatem do pełnych ekspresji i optymizmu wnętrz współczesnych konsumentów.
Z idolem przy stole
Początek dnia warto zainaugurować pysznym śniadaniem z uroczą blondynką lub nieśmiertelnym Elvisem. Aby to zrobić, wystarczy zaopatrzyć się w kolekcję porcelany i szkła firmy Rosenthal z serii Studio Line, która łączy elementy zwariowanego designu i nie mniej odjazdowej sztuki. Wazony, patery i kubki w intensywnych kolorach, przyozdobione zostały reprodukcjami słynnych prac króla pop-artu, Andy Warhola. Do tańca(!) przy stole zaprasza Kudirka, futurystyczne krzesło, projektu Pauliusa Vitkauskasa dla marki Contraforma. Bujana forma mebla i jego dziesięć nóg pozwalają być w ciągłym ruchu. Idealnym dodatkiem do porannej kawy jest świeża porcja newsów. Znajdziemy ją w gazetniku Front page, którego dynamiczna, czerwona bryła przypomina otwartą gazetę. Jego twórczyniami są odważne kobiety ze szwedzkiej pracowni Front Design.
Światowe towarzystwo
Kiedy kolorowe skrzydła motyli na zegarze Butterfly (KARE design) cichym trzepotem oznajmią porę obiadową, zaprośmy do jadalni międzynarodowe grono. Bracia Christian i Michael Sieger proponują ekskluzywny komplet naczyń o wielokulturowym charakterze. Z kubków, pokrytych 24-karatowym złotem, zerkają kobiece i męskie twarze o rysach ze wszystkich stron świata. Możemy je dowolnie komponować i ustawiać parami, bez względu na rasę czy narodowość. Seria przygotowana dla manufaktury Fürstenberg jest odzwierciedleniem różnorodności współczesnego świata. Do kompletu proponujemy talerze, dekorowane ulubionym motywem Piero Fornasettiego. Muzą ikony włoskiego designu została Lina Cavalieri, kobieta o pełnych wargach i oczach, w których można utonąć. Kobieca twarz, pojawiająca się na porcelanie, tkaninach, tapetach i lampach, stała się znakiem rozpoznawczym wybitnego artysty i przedmiotem pożądania wielbicieli z całego świata.
Na karuzeli barw
Na aranżacyjny deser serwujemy zabawną formę w kolorowej polewie. Kolekcja Line 1 to jedna z serii vivo, niezależnej marki niemieckiego producenta Villeroy & Boch, która powstała z myślą o użytkownikach ceniących indywidualizm i spontaniczność. Ergonomiczne formy zastawy stołowej, inspirowane liściem koniczyny, są funkcjonalne i przyjemne w użyciu. Zostały zaprojektowane na miarę czasów, w których trendami rządzą swoboda i elastyczność. Do odpoczynku opływowymi liniami i soczystym uśmiechem zachęcają meble. Pinq Longue to jeden z najnowszych projektów René Holten dla marki Artifort. Pocieszne kształty tapicerowanych krzesełek zdają się kpić same z siebie. Natomiast sofa i krzesło projektu Carli Tolomeo (Sicis Next Art) namiętnie wyciągają ku nam swoje... dłonie, otulając użytkowników pełnym czułości gestem. W prawdziwie awangardowym wnętrzu nie ma szans na przesadę, a każde szaleństwo jest wysoce wskazane. W zwariowany pląs geometrii i neonowych barw wpisują się nawet dywany. Marka Limited Edition proponuje skórzany Mustang oraz kolekcję Mystic w wielu intensywnych odcieniach. Ale prawdziwą karuzelą barw jest cukierkowy Circle Multi, sygnowany marką KARE design. Stąpanie po kompozycji z wielobarwnych kół nakręca klimat luźnego humoru i wyzwala burzę pozytywnych emocji. Czas zacząć wieczorną imprezę!
Wytatuowany mebel
Tylko gdzie posadzić gości? Najlepiej każdego na innym krześle! Im więcej „bajek” zestawimy w jednym wnętrzu, tym lepiej. Najpierw coś dla fanów komiksów, którzy z pewnością docenią minimalistyczną funkcjonalność, udekorowaną efektowną grafiką. Dragon Chair to projekt Yrjö Kukkapuro dla marki Avarte, będący jednym z modeli postmodernistycznej serii „tatuowanych krzeseł”. Mebel pokryto motywem inspirowanym chińską wycinanką. Autorem grafiki jest wybitny przedstawiciel chińskiej szkoły plakatu Tapani Aartomaa. Wielbicieli robótek ręcznych warto posadzić na Composition Chair, którego struktura jest efektem wyplatania aluminiowego drutu. Projekt oryginalnego fotela to dzieło japońskiego designera Kouichi Okamoto z pracowni Kyouei Design. Do stworzenia industrialnego mebla, oprócz drutu, użyto wyłącznie pary kombinerek. Od dziwnych struktur i zaskakujących kolorów dotarliśmy do istoty mebla, czyli materiału. Natura, jak w rozwijającym się świecie przystało, coraz częściej udoskonalana jest najnowszą technologią.
Podpora dla wieży Eiffela
Wszystko zaczęło się od 1960 r., kiedy to Verner Panton stworzył pierwsze w historii krzesło, wykonane z jednorodnego kawałka plastiku. Tworzywa sztuczne stały się hitem aktualnym do dziś, a aranżacją zaczęły rządzić rzeczy nadmuchane, kolorowe i lekkie jak fundamenty współczesnego świata. Doskonała kontrola procesu produkcyjnego, zabawa fakturą i przekorna gra świateł pozwalają francuskiej firmie Acrila na tworzenie luksusowych mebli z akrylu. Z tego materiału powstają unikatowe stoliki, fikuśne krzesła i lampy, łączące barokową elegancję z nowoczesną prostotą i ekscentrycznym stylem pop-art. Tęskniącym za ruchliwymi ulicami wielkich miast proponujemy drukowaną serię City range, która zabierze nas w podróż do wielkiego świata. Natomiast wielbiciele Paryża, siedzący na Eiffel chair, będą mogli oprzeć się o wieżę Eiffla. Szczęśliwi posiadacze poczucia humoru i osoby zafascynowane geometrycznymi abstrakcjami Mondriana z pewnością wybiorą efektowną kolekcję JC de Castelbajac.
Korkociąg w kolczykach
Ważnymi elementami udanej imprezy są gadżety. Przedmioty te, oprócz oczywistych funkcji użytkowych, posiadają też przyciągające wzrok estetyczne akcenty. Słynny korkociąg Anna G, projektu Alessandro Mendiniego dla marki Alessi zyskał nowy wygląd i nazwę. Każdą z siedmiu wersji „Anny Etoile” przyobleczono wdzięczną biżuterią, która powstała w ścisłej współpracy projektanta z mistrzem złotnictwa z Valenza Po. Każda z sześciu wersji korkociągu dostępna jest w 99 limitowanych i numerowanych egzemplarzach. Siódma natomiast jest wyjątkowa, bo wyprodukowano tylko dziewięć cennych sztuk tego modelu. Podczas gdy Anna E. urzeka uśmiechem, z popielniczek Comic z oferty KARE design spoglądają na nas twarze o dziwacznych grymasach. Wizerunki komiksowych postaci i bohaterów animowanych bajek zdobią niemal wszystkie przedmioty codziennego użytku, nadając im rangę dzieł sztuki.
W objęciach Morfeusza
Kolejnym przykładem przenikania sztuki popularnej do naszych wnętrz są znajome już motywy i rysunki na obliczach poduszek. KARE design i Piero Fornasetti wkraczają tu z zabawną miną lub wystawionym językiem. Gdy do sypialni zmierzamy po udanym wieczorze, warto z uwagą przyjrzeć się ścianom, pokrytym tapetami z nierealnych światów. Powielające się w umyśle przestrzenie to nie efekt dobrej zabawy, ale iluzji optycznych rodem z op-artu. Właściwą drogę do łóżka wskaże jednak kobieta, wyłaniająca się tajemniczo z kawałków ekskluzywnej mozaiki włoskiej marki Sicis. Na koniec dnia pełnego aranżacyjnych żartów, warto wznieść się na poziom wysokiej kultury. Sięgnijmy zatem do półek Square (KARE design), aby w blasku żarówek z oferty NUD Collection poczytać ulubioną lekturę. Kiedy w znużone oczy zajrzy już sen, do odległej krainy marzeń przeniesiemy się na kosmicznej sofie Morfeo, sygnowanej marką Domodinamica. Zabawna forma, której pomysłodawcami są Stefano Giovannoni i Rodrigo Torres, niespostrzeżenie zamieni się w „pokład sypialny”. Po tak barwnym dniu, spędzonym w towarzystwie gwiazd i nieprzewidywalnych kształtów, nie wypada już życzyć kolorowych snów.
Autor: Anna Lewczuk