WNĘTRZA
Zlewozmywak i bateria - dobrana para
Zlewozmywak i bateria – to duet niezbędny w każdej kuchni. Duet, który dobrze wygląda i sprawnie działa tylko wówczas, gdy jest odpowiednio dobrany. Jak stworzyć funkcjonalny i estetyczny tandem w strefie zmywania?
Kiedy już wiemy, jak ma wyglądać kuchnia naszych marzeń i ustaliliśmy, gdzie zlokalizowana będzie strefa zmywania, przychodzi czas na wybór najważniejszych jej elementów – zlewozmywaka i kuchennej baterii. Wybór, jaki przed nami stoi, jest tym trudniejszy, że jednocześnie szukamy dwóch odmiennych, a jednak ściśle powiązanych produktów. Ani bateria, ani zlewozmywak nie mogą bowiem funkcjonować oddzielnie. Aby korzystanie z nich było wygodne i nie nastręczało trudności, rozmiar, usytuowanie, a także styl i sposób wykończenia jednego, powinny być dopasowane do drugiego.
Trudny wybór
Poszukiwania warto rozpocząć od zlewozmywaka. Dlaczego? Bo to jego kształt i forma determinują rodzaj i rozmiar baterii. Do dwukomorowego, dużego zlewozmywaka należy dobrać baterię z odpowiednio wyższą wylewką, tak by strumień padał mniej więcej na centralną część zlewu. W innym wypadku mycie naczyń – zwłaszcza tych większych – będzie utrudnione. Z kolei przy niewielkim, jednokomorowym modelu, z którego korzystać będziemy okazjonalnie (bo na przykład mamy zmywarkę) – zbyt masywna bateria stworzy przytłaczające wrażenie.
Pierwszym krokiem przy wyborze zlewozmywaka jest określenie jego gabarytów. Wynikają one przede wszystkim z rozmiarów kuchni. Jedynie w tych przestronnych możemy pokusić się o duży dwukomorowy model z ociekaczem. W mniejszych kuchniach sprawdzą się mniejsze, jedno- lub półtorakomorowe. Wielkość zlewozmywaka powinna być również zdeterminowana naszymi przyzwyczajeniami. Jeśli często gotujemy dla kilkuosobowej rodziny, warto zdecydować się na większy produkt.
Kształt i sposób montażu
W zależności od miejsca, w którym zamierzamy zamontować zlewozmywak, może on przybierać różne kształty. Najpopularniejsze są okrągłe, prostokątne lub kwadratowe. Ale jeśli chcemy mieć strefę zmywania w narożniku, równie dobrze możemy wybrać model w kształcie trapezu, a nawet litery L.
Istotny jest też rodzaj montażu zlewozmywaka. Najpopularniejsze rozwiązanie to zamocowanie go w specjalnie przygotowanym otworze, wyciętym w blacie roboczym. To stosunkowo prosta i przyjazna forma, pasująca do większości dostępnych na rynku blatów. Drugą grupę stanowią zlewozmywaki nakładane na szafkę. To rozwiązanie popularne zwłaszcza wśród właścicieli niewielkich kuchni. Trzecim sposobem jest podwieszenie zlewozmywaka pod blatem.
Materiał – kwestia kluczowa
Ostatnią kwestią jest dobór materiału z jakiego zlewozmywak ma być wykonany. Zdecydowanie najbardziej popularne są modele wykonane ze stali szlachetnej, ceramiki oraz kompozytów granitowych. Ciężkie, żeliwne, a także szklane zlewozmywaki wybierane są raczej przez koneserów. Niepodważalne atuty i oryginalny urok sprawiają jednak, że ich popularność rośnie.
Wybór materiału pociąga za sobą nie tylko kwestie estetyczne, ale też czysto funkcjonalne. Stal – dla przykładu – łatwo utrzymać w czystości. Jednak, aby nie pojawiały się na niej nieestetyczne zacieki i ślady kropel, konieczne jest wycieranie zlewozmywaka do sucha po każdym użyciu. Pielęgnacja syntetycznego kamienia jest trudniejsza i wymaga odpowiednich detergentów, ale – z drugiej strony – takie zlewozmywaki uważa się za najtrwalsze. Odporne są między innymi na odbarwienia, drobne uszkodzenia mechaniczne i pęknięcia, a także działanie wysokiej temperatury i substancji chemicznych.
Do kompletu
Materiał z jakiego wyprodukowany będzie nasz zlewozmywak, to jedna z zasadniczych estetycznych determinant rodzaju baterii. Choć obowiązujące trendy oferują dużą swobodę w zakresie zestawiania materiałów, form i kolorów, niektóre rozwiązania nie będą się dobrze prezentowały obok siebie. Baterie retro, mosiężne czy miedziane w zestawieniu z minimalistycznym, stalowym zlewem absolutnie się nie sprawdzą.
Obok kwestii estetycznych, przy wyborze baterii kierujemy się względami funkcjonalnymi. W pierwszej kolejności rozpatrzyć należy sposób montażu (naścienne lub znacznie dziś popularniejsze – sztorcowe) i rodzaj sterowania (jedno- lub dwuuchwytowe). Ponadto warto sprawdzić, czy wielkość i kąt nachylenia wylewki pasują do uprzednio wybranego zlewozmywaka.
Dla wygody
Nie mniej ważną kwestią jest staranna analiza dostępnych dodatkowych rozwiązań i parametrów. Producenci armatury prześcigają się w tworzeniu mechanizmów ułatwiających codzienną pracę w kuchni. Dobrym przykładem są chociażby baterie wyposażone w termostat, który umożliwia utrzymanie temperatury wody na stałym poziomie. Eliminuje to konieczność długotrwałego i męczącego ustawiania pożądanej ciepłoty wody, a zarazem – jej oszczędność. Warto zwrócić również uwagę na obecność w baterii wyciąganej wylewki. To rozwiązanie umożliwia nie tylko dokładne spłukanie samego zlewozmywaka (niezależnie od jego rozmiarów), ale też wygodne napełnienie dużego naczynia.
W większym gronie
Duet kuchennej baterii i zlewozmywaka warto uzupełnić dodatkowymi akcesoriami, które podniosą ich funkcjonalność. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które pozwalają zmienić strefę zmywania w miejsce komfortowego przygotowywania posiłków – tacki, ociekacze, kosze i siatki. Niezależnie od tego, na które propozycje producentów się zdecydujemy, warto zadbać, by poszczególne elementy tworzyły zgodny i zgrany zespół.
Autor: Katarzyna Hryniewicka